Kotlina Natury

Jajo w życiu

Spotkanie z adwokatem


JAJO OD WIEKÓW GOŚCIŁO W KUCHNI KAŻDEJ GOSPODYNI DOMOWEJ. BEZ NIEGO NIE UDAWAŁY SIĘ CIASTA, PLACKI, A O UKRĘCENIU KOGLA-MOGLA DLA DZIECI NIE MOGŁO BYĆ MOWY. WYDAWAŁOBY SIĘ, ŻE SPOŻYWANO JE JUŻ NA WSZYSTKIE MOŻLIWE SPOSOBY. DO CZASU, KIEDY HOLENDRZY UKRĘCILI PIERWSZY LIKIER JAJECZNY.

Historia zaczyna się w Ameryce Południowej. Tam holenderscy kolonizatorzy produkowali trunek na bazie awokado. Kiedy wrócili do ojczyzny, musieli zastąpić czymś ten niewystępujący w Europie owoc. Okazało się, że do tego celu świetnie nadaje się żółtko jaj.

Co zmieszać?

Advocaat, który znamy do dziś zaczął produkować w XIX wieku Eugen Verpoorten.. Trunek swój niepowtarzalny smak zawdzięcza połączeniu cukru, żółtek, śmietany, wanilii i brandy o niskiej mocy. Oryginalny Advocaat nigdy się nie rozwarstwia i nie czuć w nim goryczki. Niestety, wyprodukowanie go w domu nie jest możliwe, gdyż przepis objęty został tajemnicą handlową. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uraczyć się za to własnym ajerkoniakiem, który powstaje po utarciu żółtek jaj z cukrem i dodaniem do nich spirytusu.

Tajemnicza nazwa

Do dziś trwa spór o to, skąd wzięła się nazwa Advocaat. Prawdopodobnie holenderscy prawnicy lubili przepłukiwać sobie nim zdarte po wielogodzinnych przemówieniach gardła. Inna wersja wspomina o azteckim słowie ahuacatl, czyli awokado. Zostało ono wykorzystane w języku hiszpańskim jako avogado, co jest odpowiednikiem naszego prawnika. Bez względu na etymologię Advocaat i ajerkoniak to świetny oraz smaczny sposób wykorzystania zdrowych żółtek jaj.

Jajo w życiu

Karnawał z jajem

Jajo w życiu

Jajo niespodzianka