Poznaj legendę o majestatycznej budowli, znanym włoskim poecie i jednym nadzwyczajnym jaju. Dlaczego jest ono takie szczególne i co dzieje się z nim teraz?

Neapol to piękne miasto położone na południu Włoch. Chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na mnogość zabytków, urocze wąskie uliczki, usytuowanie u podnóża masywu Wezuwiusza oraz.. pewną tajemniczą budowlę, z którą wiąże się ciekawa opowieść

Legenda o Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny możesz odwiedzić na włoskiej wyspie Megaride, której ścisłe centrum zostało objęte patronatem UNESCO. Jego nazwa to zasługa legendy o Wergiliuszu, który podobno posiadał jajo o magicznych właściwościach. Po jego śmierci tajemnicze jajo ukryto we wspomnianym zamku, by chroniło budowlę. Wierzono, że jego zniszczenie uruchomi serię kataklizmów nad Neapolem, więc wprowadzono serię zabezpieczeń – szklaną skrzynkę oraz kraty. Niestety, jajo znikło w tajemniczych okolicznościach podczas jednej z wojen i do dziś nie zostało odnalezione.

A dziś?

Jeszcze w XIX wieku utworzono na wysepce niewielką osadę rybacką - Borgo Marinari. Obecnie jest to stały punkt turystycznych wycieczek, pełen kafejek i restauracji z pysznym włoskim jedzeniem. Jeśli chodzi o sam zamek, chętnych na jego zwiedzanie nie brakuje, a wejście jest darmowe i możliwe codziennie. Jednak w ciągu roku organizowanych jest wiele wystaw oraz wydarzeń, na które może być wymagany płatny bilet. Koniecznie sprawdź to przed przyjazdem, być może będziesz mógł skorzystać z dodatkowych atrakcji przypisanych do tego regionu. Nie zobaczysz już magicznego jaja, ale niewykluczone, iż to dzięki jego czarom Megaride po dziś dzień zachwyca swym blaskiem?

Save to PDF
loader