Kotlina Natury

Jajo w życiu

Jajo tłumaczy zasady mindfulness


OKAZUJE SIĘ, ŻE ZA POMOCĄ JAJA MOŻEMY ĆWICZYĆ NASZ CHARAKTER I ROZWIJAĆ SIĘ. WYSTARCZY WYKORZYSTAĆ JE JAKO ATRYBUT W PEWNEJ PROSTEJ GRZE. 

Jajo może być czymś, co pomoże nam dostrzec, jak ważne jest docenianie w życiu prostych chwil i poświęcanie im pełnej uwagi. Innymi słowy, dzięki jaju możemy doświadczyć… mindfulness, czyli zjawiska, które możemy opisać jako „uważną obecność” czy „świadomą obecność”, a osiągnięciu tego stanu może sprzyjać chociażby medytacja lub właśnie prosta gra z jajem.  

Uczestnicy gry siadają wokół stołu i każdy dostaje własne jajo. Zadanie, z pozoru proste, polega na równym postawieniu jaja na stole. Postawienie jaja wymaga koncentracji, skupienia i uważaności, bo trzeba znaleźć taką pozycję dla jaja, w której osiągnie ono perfekycjny balans i nie przewróci się.  

Zalety mindfulness 

W tym momencie skupiamy się na zadaniu tak bardzo, że nie liczy się nic innego wokół nas. Jesteśmy tylko my i nasze jajo – im bardziej się na tym skoncentrujemy, tym potulniej z nami współpracuje. Celem ćwiczenia jest pokazanie, jak bardzo nasze uprzedzenia oraz osądy mogą przeszkodzić nam w osiągnięciu celu. Czasami z góry zakładamy, że pewne zadanie jest niemożliwe do zrobienia, zamiast poświęcić mu więcej uwagi, skoncentrować się tylko na nim i po prostu spróbować. To proste, ale skuteczne. Spróbujesz? 🙂 

Jajo w życiu

Bezy piernikowe

Jajo w życiu

Jajo niespodzianka

Jajo w życiu

Zmaluj święta