Jaja po szkocku, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą ze Szkocji, chociaż niektórzy utrzymują, że to Irlandia jest miejscem, w którym ta potrawa się narodziła. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to potrawa o długiej tradycji, a jeden z pierwszych odnotowanych przepisów pochodzi z połowy XVIII wieku. Na Wyspach najczęściej jaja po szkocku przygotowuje się w mielonym mięsie lub szynce z anchois, ale my proponujemy Wam jego lżejszą odmianę. Spróbujecie?
NASZ PRZEPIS
Czas przygotowania: 30 minut
5-6 porcje
Składniki:
Masa z ciecierzycy:
5-6 jaj Kotlina Natury ugotowanych na półmiękko
100 g ugotowanej ciecierzycy, można użyć z puszki (1/2 szklanki)
150 g pieczarek (3-4 sztuki)
½ natki pietruszki, drobno posiekanej
1-2 ząbki czosnku
1 jajo
2 łyżeczki bułki tartej
½ łyżeczki mieszanki orientalnych przypraw (np. Ras el Hanout, Curry lub Garam Masala)
sól do smaku
50 g panko do panierowania
Majonez ziołowy:
1 żółtko
150 g pietruszkowego* oleju (3/4 szklanki)
½ łyżeczki musztardy Dijon
1 łyżka octu jabłkowego
sól
1 ząbek czosnku
Dodatki:
2 garście listków sałat (np. musztardowca, rukwi wodnej, szpinaku, botwinki)
5 łyżek piklowanej cebuli**
5-6 rzodkiewek
1 niewielki korzeń białej rzodkwi
PRZYGOTOWANIE
Ciecierzycę utrzeć w moździerzu lub zmiksować blenderem.
Pieczarki pokroić w drobną kostkę i smażyć na 2 łyżkach rozgrzanego oleju rzepakowego, doprawiając szczyptą soli. Po 3-5 minutach dodać drobno posiekany czosnek i po chwili, gdy ten uwolni swój aromat, ściągnąć z patelni.
Natkę pietruszki drobno posiekać. Wszystkie te składniki połączyć, dodać bułkę tartą i doprawić mieszanką przypraw i solą do smaku. Na koniec wyrobić na jednolitą masę z jajem.
Na folię spożywczą nałożyć porcję farszu, po środku ułożyć jajo i zbierając wszystkie rogi folii do środka, obtoczyć delikatnie jajo masą z ciecierzycy, aby nie było dziur. Masa będzie dość luźna, dlatego warto schować ją do lodówki na 1-2 godziny, ale nie jest to konieczne.
Kulki odpakować z folii i zapanierować w panko. Smażyć w głębokim tłuszczu, rozgrzanym do 170 stopni. Odcedzić z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Żółtko podbić trzepaczką z musztardą, octem, szczyptą soli i startym na tarce o drobnych oczkach czosnkiem. Wlać cienkim strumieniem zielony olej, cały czas ubijając. Na koniec doprawić w razie konieczności solą i octem.
Gorące szkockie jaja podawać na sałacie, z pokrojonymi rzodkiewkami i ziołowym majonezem.
*Można użyć niezabarwionego oleju rzepakowego, ale zielony wygląda wyjątkowo. Aby go otrzymać, należy jeden pęczek natki przelać wrzątkiem na sicie, a następnie miksować ze 170 g oleju rzepakowego, w blenderze kielichowym, przez kilka minut i odcedzić na sitku wyłożonym jałową gazą.
**Piklowana cebula:
200 g czerwonej cebuli pokrojonej w cienkie krążki