Co jest lepsze na śniadanie, jajo S-adzone, czy może omLete, z jaj rozmiaru L?

Wielkość jaj kurzych określamy oznaczeniami, jak ubrania i zależą one nie tylko od wielkości, ale także od wagi. Są to rozmiary od S do XL.

Rozmiar S oznacza small, czyli małe jajo do 53 gramów wagi. M - medium, oznacza jajo średniej wielkości w wadze od 53-63 gramów. „Elki” - L jak angielskie słowo "large", oznacza jajo duże o wadze od 63-73 gramów. Największe jaja kurze o rozmiarze XL - extra large ważą powyżej 73 gramów.

Wielkość jaja zależy od wieku i rasy kury. Im starsza kura, tym większe jajo. Nieoficjalny rekord w wielkości jaja kurzego wynosi 183 gramów wagi i prawie 20 cm średnicy.

Dla porównania wielkości jaj różnych gatunków ptaków, można domyślić się, że największe jaja znosi struś. Najcięższe z nich ważyło, według Księgi rekordów Guinnessa, 2589 gramów. Najmniejszymi rekordzistami są kolibry, które znoszą jaja ważące nawet 0,3 grama.

Z badań konsumenckich wynika co roku, że Polacy preferują jaja dużych rozmiarów. Nie wiemy, czy wynika to z przeświadczenia, że to jajo bardziej dojrzałe ;), czy z pobudek ekonomicznych. Wiemy natomiast, że wielkość jaja nie ma żadnego wpływu na jego smak.

Save to PDF
loader