Pod tą zabawną nazwą kryje się hiszpańska tradycja, którą można podziwiać w Barcelonie oraz kilku innych katalońskich miastach z okazji Bożego Ciała. Chcesz wiedzieć, jaki taniec szczególnie lubi jajo i dlaczego w ogóle tańczy? Czytaj dalej!

 

Sama data obchodów Bożego Ciała na terenie kraju corridy może być dla nas pewnym zaskoczeniem. Czwartek jest uznany jako dzień świąteczny tylko w kilku miastach. Za to mieszkańcy Katalonii, z Barceloną na czele, celebrują Boże Ciało w niedzielę. Wyjaśnienie jest proste – w 1991 roku ustalono, że Hiszpanie Boże Ciało będą obchodzić w niedzielę, lecz nie wszyscy mieszkańcy byli skorzy do zmian. Stąd data nieoficjalna i oficjalna, a razem stanowią początek oraz koniec festiwalu Bożego Ciała. 

Tańczące w fontannie

Tańczące jajo (po hiszpańsku el huevo como baila) to tradycja mająca swoje początki w XVI wieku. Polega ona na umieszczeniu wydmuszki jaja na tryskającej z fontanny wodzie tak, by skorupka utrzymała się, wykonując swego rodzaju „taniec”. Fontanny dodatkowo dekoruje się kwiatami oraz owocami (najczęściej są to goździki i czereśnie), a całość można podziwiać od czwartku do niedzieli w wielu miejscach Barcelony – parkach, kościelnych przedsionkach, a nawet ogrodach prywatnych.

 

Symbolika

Dlaczego jajo używane jest w Boże Ciało? Co oznacza jego taniec w wypływającym z fontanny strumieniu wody? Wyjaśnienie jest bardzo proste, a odnosi się do rytuałów wykonywanych w czasie mszy w obrządku katolickim – jajo w swym podrygiwaniu ponad głowami obserwatorów symbolizuje podniesioną hostię oraz błogosławieństwo, jakiego kapłan udziela wiernym. Poza tym oznacza płodność oraz  dostatek; szczególnie, że święto to wypada późną wiosną, gdy przyroda w pełnym rozkwicie zewsząd emanuje swym pięknem. Boże Ciało to dobry moment, by wybrać się do Hiszpanii i poznać intrygującą, malowniczą tradycję z jajem w roli głównej.

 

Save to PDF
loader