Misją Kotliny Natury jest inspirowanie niecodziennymi smakami. Łączymy ją z nieustannym odkrywaniem prawdziwego potencjału jaja, a doznaniami dzielimy się z Wami. Poniżej prezentujemy wybrane przepisy, które zabiorą Was w kulinarną podróż przez różnorodne kompozycje smakowe.
Przepisy
z Kotliny Natury
PRZEPISY Z KOTLINY NATURY
Jesienna zapiekanka z leśnymi grzybami
Nasza zapiekanka grzybowa, zainspirowana jest kuchnią żydowską. Tradycyjnie tego typu danie nazywa się kugel. Przepis ten znany jest również w kuchni polskiej i litewskiej. W kuchniach tych do kugla czasem dodaje się też skwarki lub żeberka wieprzowe. W Polsce rozpowszechniony głównie na Podlasiu, gdzie pojawia się na równi z kartaczami czy kiszką ziemniaczaną. Natomiast nasza sezonowa wariacja na temat kugla jest pysznym daniem wegetariańskim. Umili Wam coraz chłodniejsze i krótsze dni.
90 minut
8 porcji
Składniki
Przygotowanie
Cebulę opal na gazie lub suchej patelni. Przełóż do małego rondla, dodaj pietruszkę, wszystkie grzyby, ziarna pieprzu i 5 szklanek wody. Zagotuj, następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż bulion zredukuje się do 3½ szklanki i będzie bardzo mętny, około 1 godziny. Przecedź bulion przez drobne sito do małego garnka (powinno być około 3 filiżanek), resztki wyrzucić. Wymieszaj z solą.
Połam macę na 6 cm kawałki i umieść w dużej misce. Zalej 2 szklankami bulionu grzybowego i delikatnie wymieszaj (pozostałą 1 szklankę bulionu zostawić na później). Odstaw, aż maca nasiąknie, ale nadal powinna zachować swój kształt, około 30 minut.
W międzyczasie, wymieszaj jajka, crème fraîche i śmietankę w średniej misce; dopraw solą.
Podgrzej 4 łyżki masła na dużej patelni, na średnim ogniu. Jak tylko masło zacznie się pienić, dodaj grzyby – podgrzybki i rydze. Smaż mieszając, aż uwolni się płyn z grzybów i zredukują się o połowę, około 5 minut. Dopraw solą i przełóż do średniej miski.
Zmniejsz ogień do średniego. Podgrzej pozostałe 4 łyżki masła na tej samej patelni. Dodaj posiekaną cebulę i szczyptę soli. Smaż, mieszając od czasu do czasu, aż cebula stanie się złotobrązowa. Dodaj liście szpinaku (w dwóch partiach), pozwalając im zmięknąć, około 4 minuty. Dopraw solą. Przenieść do miski z grzybami, wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia.
W między czasie, rozgrzej piekarnik do 150°. Wysmaruj masłem naczynie do pieczenia o wymiarach 30×20 cm.
Dodaj mieszankę grzybową do miski z macą i wymieszaj. Następnie w dużej misie połącz mieszankę grzybowa z masą śmietanowo jajeczną. Po wymieszaniu, jeśli masa wygląda na zbyt suchą, dodaj więcej wywaru, aż będzie lekko wilgotna, ale nie wodnista. Ostrożnie wlej masę do wcześniej nasmarowanego masłem naczynia żaroodpornego i piecz, aż wierzch będzie złotobrązowy, około 55-65 minut. Przed podaniem poczekaj, aż delikatnie ostygnie.
Udekoruj czerwonym pieprzem i koperkiem. Smacznego!