Kotlina Natury

Jajo w życiu

Światowy Dzień Jaja


SYMBOL ŻYCIA, ZDROWIA, MIŁOŚCI I PŁODNOŚCI. MAŁO KTO WIE O NIM TYLE, CO KOTLINA NATURY. DLATEGO Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA JAJA PRZYGOTOWALIŚMY DLA WAS COŚ SPECJALNEGO.

Jajo to kluczowy składnik naszych kulinarnych podróży przez smaki. Inspiruje, zaskakuje swoimi formami, a odpowiednie połączenia smakowe sprawiają, że pozwala się nieustannie odkrywać na nowo. 12 października, czyli Dzień Jaja to dla Kotliny Natury najważniejsze święto w roku, dlatego postanowiliśmy celebrować je z towarzyszami naszych kulinarnych doznań. 

Na instagramowym profilu (@kotlinanatury) przygotowaliśmy konkurs, który pozwoli nam na zainspirowanie się jajem po raz kolejny – i to z Waszą pomocą. Przedstawcie swoje najbardziej kreatywne pomysły na potrawy z jajem w roli głównej i powalczcie o niezbędniki do jego przyrządzania. Regulamin konkursu dostępny jest pod linkiem.

Z okazji Dnia Jaja życzymy nieziemskich smakowych doznań i zaskakujących jajecznych potraw!

Jajo w życiu

Światowy Dzień Jaja

CZY WIECIE, ŻE JAJO MA SWOJE ŚWIĘTO? I WCALE NIE CHODZI NAM O WIELKANOC 🙂 OD 1996 ROKU, ZAWSZE W DRUGI PIĄTEK PAŹDZIERNIKA, OBCHODZONY JEST ŚWIATOWY DZIEŃ JAJA. POMYSŁODAWCĄ OBCHODÓW JEST MIĘDZYNARODOWA KOMISJA DO SPRAW JAJ – INTERNATIONAL EGG COMMISSION  – KTÓRA SWOJĄ SIEDZIBĘ MA W WIELKIEJ BRYTANII.

Głównym przesłaniem święta jest pokazanie wyjątkowych zalet jaj, ich znaczącej roli w wyżywieniu ludzi na całym świecie oraz obalenie mitów o szkodliwości zawartego w nich cholesterolu. Ten dzień ma zwrócić uwagę na to, że jajo jest prawdziwym superfood, z potencjałem, by wyżywić cały świat na wiele sposobów.

Bieg z jajem 

W obchody Dnia Jaja angażują się firmy i organizacje z całego świata, a w wielu państwach przygotowane atrakcje bywają naprawdę huczne i oryginalne. W Bangladeszu z okazji święta rozdawanych jest kilka tysięcy ugotowanych jaj. Na Filipinach każdy może wziąć udział w specjalnym biegu, którego ideą jest walka z głodem i niedożywieniem. Mieszkańcy USA poznają przepisy na dania z jajem z całego świata, a święto to jest na tyle popularne, że uczestniczą w nim też blogerzy i sławne osoby, które zachęcają w ten sposób do jedzenia jaj.

#putaneggonit

Brytyjczycy świętują aż przez tydzień i każdego roku pod innym hasłem. Obchody są mocno promowane w internecie, gdzie każdy może zaangażować się w świętowanie. W Szwecji można wziąć udział w konkursie na najlepszy przepis z jajem, a w Danii na najlepsze jajowe zdjęcie. Swoje wielkie święto obchodzą tego dnia Nowozelandczycy, którzy są miłośnikami ciasta z jaj i bekonu i chętnie chwalą się tym daniem przed całym światem.

Moda na jajo

Jajo odgrywają decydującą rolę w wyżywieniu ludzi na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Są doskonałym i przystępnym cenowo źródłem najwyższej jakości białek i innych składników. Pamiętajmy, by jajo w diecie mieć nie tylko od święta.

Bez względu na miejsce na ziemi, idea jest jedna – światowy Dzień Jaja przypomina, jak cennym i bogatym w wartości odżywcze produktem jest jajo. Jaja potrafią mieć zbawienny wpływ dla całego organizmu. Nasi Eggsperci nieustannie powtarzają, że jajo na talerzu, to prawdziwy must have w każdym sezonie 🙂

Pamiętajmy o tym, aby uczcić Dzień Jaja w najlepszy możliwy sposób, czyli potrawą z jajem! Przepisów szukajcie tutaj.  

Smacznego Dnia Jaja 

Zobaczcie, jak Eggsperci uczcili Światowy Dzień Jaja we Wrocławiu w EggCafe! Ten dzień obchodziliśmy razem z magazynem USTA oraz wspaniałymi gośćmi: Venila Kostis, food², Hartman’s Street Food, Paweł Bielecki BLOG, Wroclovers, Paulina Kolondra kulinarnie, Dinette, Food Think Tank, BUCK.studio, Have a Bite, NANAN, kaszamanna.com