Zanim nadejdą pierwsze fale upałów, warto przygotować się na nie mając w zamrażarce wyborne lody o smaku inspirowanym Japonią! Delikatny aromat zielonej sproszkowanej herbaty matcha sprawi, że Wasze kubki smakowe udadzą się w orientalną podróż.  Spróbujcie swoich sił w kuchni i przygotujcie własne rzemieślnicze lody.  Lista składników jest naprawdę krótka, wystarczy śmietanka, jajka, cukier, laska wanilii, no i oczywiście matcha. Powodzenia! 


NASZ PRZEPIS

SKŁADNIKI

Lody o smaku herbaty matcha

6 – 8 porcji

czas przygotowania:

(w maszynce do lodów) 50 min przygotowania i 10h mrożenia

(bez maszynki) 50 min przygotowania i 12h mrożenia

 

Składniki:

4 jaja

100 g cukru

350 ml mleka

1 laska wanilii lub 1 opakowanie cukru z wanilią

2 – 3 czubate łyżki zielonej herbaty matcha

400 g śmietanki 36%

PRZYGOTOWANIE

Wykonanie:

  1. Przygotuj krem angielski. Jaja wybij do miseczki i oddziel żółtka od białek – te możesz zamrozić i wykorzystać do innego przepisu (np. do bezy lub białkowego biszkoptu). Wlej do garnka mleko, dodaj ziarna wyskrobane z laski wanilii i na średnim ogniu gotuj do momentu wrzenia. W międzyczasie ubij trzepaczką żółtka z cukrem. Gdy mleko zacznie się pienić, zalej jego niewielką ilością żółtka, aby je zahartować. Dokładnie wymieszaj, przelej do pozostałego mleka i postaw z powrotem na kuchence. Mieszając powoli drewnianą łyżką, doprowadź masę do temp. temp. ok. 74-76°C. Jeśli nie masz termometru – obserwuj. Gotowy krem nieco zgęstnieje, nabrany na łyżkę, powinien utrzymywać się na jej tylnej części, nie spływać, a całość będzie trwać ok. 3 min. Przelej go od razu do miseczki, aby zastopować proces gotowania.
  2. Do ciepłego kremu przesiej przez drobne sitko zieloną herbatę i śmietankę, a następnie wymieszaj trzepaczką do połączenia. Postaw miskę w zimnej kąpieli wodnej, aby szybko schłodzić masę i wstawić ją do lodówki na 6 godzin. Następnie przelej ją do maszynki do lodów, a gdy się zmrozi, przełóż do pojemnika i schowaj jeszcze na min. 4 godz. do zamrażalnika. 
  3. Jeśli nie masz maszynki do lodów, wystudzoną masę lodową przelej do pojemnika (najlepiej metalowego) i schowaj na 2 godz. do lodówki. Po tym czasie wyjmij i wymieszaj wszystko widelcem do ujednolicenia gdzieniegdzie tworzących się już kryształów lodu. Po 1 godz. powtórz procedurę i tak jeszcze 2 razy. Na koniec również pozostaw lody na min. 4 godziny w zamrażalniku.

DRUKUJ PRZEPIS _ PDF
Save to PDF
loader